Aile Dizimleri

Aile Dizimleri

Rumenle'le Aile Dizimi. Facebook grubumuza katılın...

Aile dizimleri birçok fiziksel ya da ruhsal sıkıntının altında yatan sebepleri bulmak ve şifalandırmak için kullandığımız, kişilerin problemlerinin minimum düzeyde dile getirildiği ama daha çok, içinden geldiği aile sistemine ve köklere bakılan bir ruhsal-enerjetik çalışmadır. Aile dizimleri, varoluşumuzu anlamlandıran derin köklerde çalışır, bize ait olan gizli bağlar ve bilinçaltı anlaşmaları ortaya çıkarır ve şifalanmaya alan açar.

  

Psikolojide sistemik yaklaşım denen ve aile diziminin çıkış noktalarından birisi olan bakış açısı, kişiyi tek başına bir birey olarak algılamak yerine daha büyük bir bütünün (bir sistemin-zamanda geriye doğru akan bir aile sisteminin) parçası olarak alır. Kişinin bireysel davranışları ya da duygulanımları sadece ve sadece o kişinin ait olduğu bu yapı içerisinde anlaşılabilir. Yaşamımızı içine yerleştirdiğimiz en önemli sistem ise, aile sistemimizdir.

Aile dizimlerinin bize gösterdiği şeylerden en önemlisi; kişinin, bütün davranışlarını, önce anne ve babası sonra da daha gerideki köklerine karşı bir aidiyet duygusu ve birçok zaman da kör bir sevgi ile yapmasıdır. Dışarıdan kötü-sevgisiz olarak algılanan bir davranış bile, kişinin; köklerine karşı derinden hissettiği bu aidiyet duygusu ve "kör sevgi" ile bir tekrarlama içgüdüsü halinde yapılıyor olabilir. Dizimler, ait olduğumuz aile sistemini düzenleyen görünmez kuralları yüzeye çıkarmak ve kişinin, yaşarken hangi kurallara göre yol aldığını göstermek için kullanılır.

Dizim çalışmasında, kişi, hiç bilmediği ya da bazen biliyor olsa da önemsemediği yaşanmışlıklarından aslında ne kadar çok etkilenmekte olduğunu görür. Örneğin: Mutsuzluğunun ya da sağlık problemlerinin sebebinin; babaannesinin kayıp bir kardeşi ile bağlantısı olabileceği… Partneri ile yaşadığı sıkıntıların, annesinin yapmış olduğu kürtajlarla bağlantısı olabileceği… Çocuğunun ruhsal probleminin ya da hastalığının, iki kuşak geride yaşanan, acılı bir evlatlık verme olayı ile ilişkili olabileceği gibi... Kuşaktan kuşağa geçen bilinçaltı simgeler, kişinin, hayatı nasıl anlamlandırdığını belirler ve aile dizimi, bu simgeleri açığa çıkarmanın yoludur. Kişinin, kendisiyle karşılaşması, dönüşümün anahtarıdır.

Temsilcilerin Hissettikleri

Dizimlerde keşfedilen şey; bu şekilde bir çalışmada temsilcilerin, temsil ettikleri kişilerin duygulanımlarına girdikleri ya da aynı onlar gibi davrandıklarıdır. Yani temsilciler; temsil ettikleri kişilerin hislerini hissetmekte, diğer aile bireylerine karşı, aynı onlar gibi davranma eğilimine girmektedirler. Temsilci, temsil ettiği kişinin ruhsal yapısını deneyimler, hisseder. Nasıl olduğunu tam olarak açıklayamıyor olsa da bu fenomen, çok güçlü bir değişim fırsatı sunmaktadır. Dizimlerde, terapist, temsilciler yardımıyla durumu açık şekilde görebildiğinde, sistemdeki tıkanmayı çözüp dengeyi sağlayabilecek müdahaleyi yapabilir ve bu müdahale eğer doğru ise, dizimdeki bütün temsilciler tarafından anında, bir rahatlama şeklinde fark edilir.

Dizimlerdeki tecrübenin bize gösterdiği; dizim sırasında yapılan sembolik düzenlemenin, gerçek aile üzerinde de derin bir etkisinin olduğudur. Dizim sırasında oluşan tablo ve bu tabloya terapist tarafından yapılan müdahale doğru ve yerinde ise, bunun, gerçek hayattaki bireyler üzerinde, yani sadece dizimi açılan kişide değil, dizimde bulunmayan ancak, o aile sistemine dâhil olan diğer kişilerde de bir rahatlama sağladığını görüyoruz.

Hangi Konular İçin?

Aile dizimleri, bir terapi ya da tedavi yönteminden çok daha fazlasıdır. Kişinin dünyayı anlamlandırmasında köklü değişiklikler yapar ve bir nevi, işlevsiz bağlardan arınmak gibidir. Hastalıkların ruhsal temellerden kaynaklandığı bilgisi ile dizimler, her türlü sağlık problemi ve kişinin, hastalık ile nasıl bir ilişki kurduğunu göstermek ve de hastalığı ruhsal alanda "işlevsizleştirmek" adına kullanılabildiği gibi; kişiler arası ilişkiler, ruhsal sıkıntılar, para ile ilgili konular, iş konuları veya kişinin, önünü tıkadığını hissettiği herhangi bir konu için de kullanılabilir.

Çalışmaya katılan kişilerin, kendi dizimleri açılsın ya da açılmasın, benzer bir şifalanma yolculuğuna başladıkları, dizimlerle çalışan herkesin gördüğü ve hemfikir olduğu bir fenomendir. Yani kendi diziminizi açtırmamış olsanız da çevrenizdeki kişilerin dizimlerinin, sizin sorularınıza cevap verdiğini ya da dizim sırasında hissettiğiniz bir durumun, önünüze tamamen farklı kapılar açtığını deneyimleyeceksiniz. Aile dizimi çalışmasında temsilcilik deneyimi yaşamış kişilerde, kendi dizimleri yapılmış gibi derin bir farkındalık ve rahatlamanın olduğunu her zaman gözlemliyoruz.

Psk. Rumen Yankulov Kimdir?

Rumen Yankulov, Bulgaristan asıllı bir psikolog. Yılların tecrübesi ile birbirinden farklı birçok ruhsal gelişim tekniğini birlikte kullanan, aile sergisi (family constellations), Gestalt, nefes ve ortak noktası Osho terapileri ve meditasyon olan birçok diğer yöntemi de pratiğine ekleyen Rumen, Svagito'nun öğrencisidir ve 15 yılı aşkın süredir hem kendi ülkesinde hem de dünyada farklı ülkelerde bireysel terapi ve grup çalışmaları yapıyor.

Ülkesinde terapistlere yönelik aile sergisi (family constellations) eğitimleri de vermekte olan Rumen, NEOSANTE’nin yılda birkaç kez düzenlediği (ya da desteklediği) organizasyonlar ile "Rumen'le Aile Sergisi" grupları ve terapist eğitimleri için Türkiye’ye geliyor. Rumen’in kullandığı dil İngilizce, ancak, çalışmalar sırasında Türkçeye çeviri yapılıyor.

Devani Dilek Yıldız Kimdir?

Devani Dilek Yıldız, hayatın gerçeğini, kendi özünü bulmak için çıkılan içsel yolculukta, tutkuyla arayan, deneyimleyen ve paylaştıkça daha çok öğrenen bir yolcu. Dünyaca ünlü Svagito Liebermeister’ın uluslararası en deneyimli terapistlerinden biri. Öyle ki Svagito ile 14 yıldır devam edenyolculuğunda ilk 9 yılını neredeyse hiç durmadan seyahat ederek Svagito'nun birçok ülkede düzenlenen "aile dizimi", "danışmanlığın zen yolu", "travma", "pulsation" ve diğer eğitimlerinde baş asistanlık yapmıştır ve hala yapmaktadır. Svagito'nun Türkiye'deki Aile dizimi terapist eğitimlerinde eğitmen olarak görev almaktadır. Bunun yanında, Learning Love Enstitüsü’nün kurucuları olan Krishananda & Amana’nın yetiştirdiği Türkiye’deki sertifikalı tek Learning Love eğitmeni ve terapistidir ve bu enstitünün yurtdışındaki eğitimlerinde eğitmen olarak bulunmaktadır. Terapi dünyasında büyük bir çığır açan ve Aile Dizimi yaklaşımının kurucusu Bert Hellinger' le çalışma ve uzun süreli ileri düzey eğitimler alma şansına sahip olmuştur. Aynı zamanda İtalya’da 3 yıllık bir eğitim sonrası Pulsation - Bioenerjetik uygulayıcısı olmuştur. Devani, Dr. Peter Levine' ın tüm dünyada saygınlık ve hayranlık uyandıran yaklaşımı Somatic Experience'ın 3 yıllık uygulayıcı eğitimini ( Travma terapisi eğitimi ) Almanya'da tamamlamıştır… 1998 yılından beri insanlarla çalışmaktadır. Çok sayıdaki farklı gurup çalışmalarının yanı sıra Türkiye ve diğer ülkelerde bireysel ve çift seansları veren Devani Dilek Yıldız aynı zamanda 'ParkTarabya Anaokulu'nun da kurucusudur.


Devani Dilek Yıldız; Aile Dizimi ve Learning Love Enstitüsü Eğitmeni ve Somatic Experience Uygulayıcısı CNN Türk'te Aile Dizimi ve ilişkiler konusunu anlatıyor.

Dr. Ersal S. Işık Kimdir?

Dr. Ersal S. Işık, 2005 yılından beri deneyimlediği "rezonans tıbbı"nın açıklamasını yapmaya çalışırken, 2008 yılında Psikoterapist Mehmet Zararsızoğlu ve AİLE DİZİMİ kavramı ile tanıştı. 2011 yılında aile dizimi eğitiminin üç yıl süren temel aşamasını bitirdi. Bu yıllarda Zen teknikleri ve Zen meditasyonlarıyla Güney Koreli hocası Mu Her Ja ile ileri düzeyde ilgilendi. Ardından yine Mehmet Zararsızoğlu ile bir yıl süren ileri düzey eğitimin grup çalışmalarını, süpervizyonlarını ve eşitleme eğitimlerini aldı. O yıllarda karşılaştığı, ruhani yolculuğundaki üçüncü büyük hocası olan Svagito ile Osho öğretilerinin ve travma çalışmalarının eklendiği üç düzeyli ikinci bir aile sergisi (family constellations) eğitimi aldı. Svagito'dan ayrıca, bireysel terapilerde meditatif duruş temelli "Danışmanlığın Zen Yolu" eğitimleri ve süpervizyonlar aldı. Yıllar içinde, Türkiye'ye gelen farklı terapistlerin yaptığı sayısız aile dizimi grup çalışmaları ve eğitimlerine katıldı, asistanlık yaptı. 2012 yılında Dr. Krishnananda Trobe ve Amana'dan, Osho ve "codependency" çalışmasının birleşimi olan "Learning Love" terapist eğitimlerinin ilk iki düzeyini aldı, 2013 ve 2014 yıllarında da Krishananda ve Amana ile çeşitli ülkelerde yapılan farklı içerikli grup çalışmalarına devam etti.

Dr. Ersal Işık, yukarıda bahsedilen tecrübesini, verdiği bireysel seanslarda ve NEO.Clinics terapist eğitimlerinde kullanıyor. Bunun yanında, aile sergisi grup çalışmaları ve terapist eğitimleri için, yılda birkaç kez Türkiye'ye gelen Rumen Yankulov'un yaptığı çalışmaları ve verdiği terapist eğitimleriniorganize ediyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir