Bach Cicekleri Nedir

Bach Çiçekleri Nedir?

Bach çiçekleri; Dr Edward Bach tarafından geliştirilen homeopatik kürlerdir. Edward Bach; 1930’lu yılların başlarında doğadaki şifalı bitkileri araştırmış ve çeşitli bitkilerin insanlar üzerindeki negatif özellikleri azalttığını buna karşın pozitif özellikleri de arttırdığını keşfetmiştir. Bach’a göre çiçekler ve şifalı bitkiler insanı özüne yakınlaştırmaktadır. Bu sayede vücudun kendi kendini iyileştirmesi tetiklenmektedir.

Halk arasında çiçek terapi olarak da tanımlanan Bach çiçekleri; titreşim tıbbı ya da biorezonans ile birlikte de uygulanabilmektedir. Bach çiçekleri hiçbir kimyasal madde barındırmamakla birlikte aynı zamanda ilaç değildir. Solarizasyon yöntemi ile elde edilen çiçek özleri şişelenmektedir ve uygulama için hazırlanmaktadır ve bunlar biorezonans uygulamasında frekans örneği olarak kullanılmaktadır.

Bach Çiçekleri Nedir

Homeopati remedleri olarak tanımlayacağımız Bach çiçekleri ile oluşturulan kürler ilaç değildir. İnsanlardaki olumsuzlukların farkındalığa getirilmesi ve ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Kullanılmaya başladıktan sonra iki hafta içerisinde etkisi görülen söz konusu terapi yöntemi NEOClinics ler arasında QUITT teknolojisi yardımı ile uygulanmaktadır.

Günümüzde pek çok kişi stres altında ya da duygusal dengesizler yaşamaktadır. Bu durum üstesinden gelinmediği sürece fiziksel, sosyal ve psikolojik problemlere neden olabilmektedir. Bach çiçekleri kişiyi doğaya ve özüne yakınlaştırmaktadır.

Bach Çiçekleri Terapisi

Bach çiçekleri kişiye özgüdür. Ön görüşme sırasında kişi ile ilgili ihtiyaç duyulan bilgiler değerlendirilmekte ve kürler bu bilgiler doğrultusunda hazırlanmaktadır. QUITT seanslarında hazırlanan Bach çiçekleri terapi sırasında kişinin ihtiyaç duyduğu şekilde kullanılmaktadır. Her çiçeğin özellikleri ve etkisi farklıdır. Çiçekler ve özellikleri ise aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Korku – Rock Rose, Mimulus, Cherry Plum, Aspen, Red Chestnut
  • Yalnızlık – Water Violet, Impatients, Heather
  • Aşırı Duyarlılık – Agrimony, Centuary, Walnut, Holly
  • Umutsuzluk – Larch, Pine, Elm, Sweet Chestnut, Star of Bethlehem, Willow, Crab Apple, Oak
  • Belirsizlik – Cerato, Gentian, Sclerantus, Gorse, Hornbeam, Wild Oat
  • İlgi Eksikliği – Clematis, Honeysuckle, Wild Rose, Olive, White Chestnut, Mustard, Chestnut Bud
  • Sertlik – Chiocory, Vervain, Vine, Beech, Rock Water

 

Bach çiçek terapisi öncesinde mutlaka analiz testinin uygulanması gerekmektedir. Test sonucu hangi çiçeklerin kullanılması gerektiği konusunda rehberlik etmektedir.

Bach çiçekleri terapi sürecinde kişinin ruh hali ve terapinin başında kendini tanıması ve sorulan sorulara bu doğrultuda cevap vermesi önemlidir. Bu süreçte kişi için özel olarak hazırlanan kür, frekanslar yolu ile kişiye verilmesi yanında günde 4 ila 5 kez alınmalıdır. Bach çiçeklerinin herhangi bir yan etkisi bulunmamakla birlikte çocuklarda, bebeklerde ve evcil hayvanlarda da uygulanabilmektedir.

Bach çiçekleri pek çok duygu durum bozukluğunda ve fiziksel hastalıklarda ise hastalığa eşlik eden/altta yatan duygusal dengesizliğin homeopati/enerji düzeyinde giderilmesini amaçlayarak kullanılmaktadır.